0723969719

שאלת מחקר כמותי

שאלת מחקר כמותי

תוכן עניינים

השלב הראשון שמהווה הבסיס לכל עבודה אקדמית מכל דיסציפלינה באשר היא, הוא שלב שאלת המחקר.

אם כבר קיבלתם את הנחיות העבודה האקדמית, הרי שהחלק הראשון אליו תתייחסו, ייגע בשאלת המחקר, כך תוכלו לקבוע את היתד הראשון בסולם העבודה האקדמית ולטפס בהתאמה צעד אחר צעד עד להגשת העבודה היסודית והמצטיינת.

מה זה שאלת מחקר כמותי?

שאלת מחקר כמותי, היא שאלה שמתייחסת לנתונים מספריים או סטטיסטיים, ובודקת קשר יחסי בין משתנים.

שאלת המחקר הכמותי, מתבססת על ניתוח מספרי או סטטיסטי שיכול לכלול בתוכו קבוצות או אוכלוסיות שונות, שהדגש במחקרם ניתן על נתונים מספריים בהשוואה לנתון נוסף. הממצאים עליהם נשען הסטודנט הם מדעיים, כאשר היחס המשתנה להקבלה, נבחר על ידי הסטודנט בהתאם לתחום הלמידה ולנושא העבודה האקדמית.

שאלת מחקר כמותי, מתייחסת בעיקר לנתונים אשר מקבלים ביטוי משתנה על ידי מדידה או כימות. בשאלת מחקר מסוג זה, אין התייחסות לרגשות, מחשבות, תאוריות ותחושות. הבסיס עליו נשענת שאלת המחקר הכמותי הוא אמפירי וניתן למדידה ולבדיקה פונקציונלית, כך שהתשובות חייבות להיות מדויקות, משקפות ואמינות.

במה שאלת מחקר כמותי שונה משאלת מחקר רגילה?

בשונה משאלת מחקר רגילה, שאלת מחקר כמותי אינה מתייחסת לנתוני עומק או למעטפת מכילה הכוללת: תאוריות, תחושות, רגשות ומחשבות. ההתייחסות בשאלה היא לנתונים יבשים הנתונים לבדיקה ולאימות, כאשר לכל המכלול המלווה אין התייחסות בדרכי הניתוח ואיסוף המידע.

ככלל, בשאלת מחקר רגילה, ישנו מקום גם לנלווים סובייקטיביים, בעוד שבשאלת מחקר כמותי ניתן המקום למשתנים אובייקטיבים מוכחים בלבד, כך ששאלת המחקר הכמותי מובילה גם לשיטת מחקר שונה, המתבססת על איסוף נתונים וקשר כמותי בין משתנים והשפעתם.

הכלי המרכזי בשאלת מחקר כמותי – הוא הניתוח הסטטיסטי, המתבסס על אוסף נרחב של נתונים אמיתיים ואמפיריים. הניתוח הסטטיסטי מאפשר את הפילוח הסופי והנתון החד משמעי לגבי הקשר היחסי בין משתנים.

חשיבות הניסוח של שאלת מחקר כמותי

בשאלת מחקר כמותי, לכל מילה ישנה השפעה רבה על מהות ותהליך העבודה האקדמית. ועל כן, יש להשקיע לא רק בבחירת השאלה, אלא גם באופן הניסוח שלה, כיוון שכל סטייה קלה או מילה מיותרת יכולים להוביל למחקר לא יחסי או מיותר.

על שאלת המחקר הכמותי להיות מנוסחת בצורה בהירה, ממוקדת, ברורה והכי חשוב – מדויקת. על הקורא האובייקטיבי להבין ממהות וניסוח השאלה את מהלך העבודה באופן ישיר. כדי לערוך בדיקה עצמאית, תוכלו בעת סיום כתיבת העבודה, לקרוא את העבודה ולפלח לעצמכם את השאלה עליה העבודה האקדמית אמורה להתבסס, אם היא זהה לשאלת המחקר הכמותי שניסחתם עוד בתחילה, הרי שהצלחתם במשימת כתיבת העבודה האקדמית – בהתאם לשאלת המחקר הכמותי.

כיוון ששאלת המחקר מורכבת ממשתנים, הרי שעל כל משתנה בפני עצמו להיות מדויק ומעוגן, על מנת שאיתור הנתונים המספריים, יוכל להיעשות בצורה מדויקת, בהתאם להגדרה הישירה והברורה של המשתנים.

שאלות מחקר כמותיות הן דרך מצוינת לחקור נושא מסוים בצורה אובייקטיבית, מדידה ומונעת נתונים. הם מאפשרים לחוקרים לקבל תובנות לגבי התנהגות, עמדות ודעות של אנשים בקנה מידה גדול. על ידי שאילת שאלות כמותיות, חוקרים יכולים לחשוף מגמות ודפוסים שאחרת היו נשארים מוסתרים. יתר על כן, הם יכולים לסייע בזיהוי מתאמים בין משתנים שונים על מנת להבין טוב יותר את הקשרים הבסיסיים ביניהם.

רוצה לקבל סיוע מעשי בכתיבת העבודה תוך שמירה על יושרה פנימית

עזרה בניסוח שאלת מחקר כמותי

כיוון שלשאלת המחקר הכמותי ישנה השפעה מהותית על כל מהלך העבודה, הרי שהשלב בו כדאי ומומלץ לקבל סיוע, הוא שלב הניסוח של שאלת המחקר הכמותי. הניסוח הוא לא רק ניסוח טכני, אלא רעיוני, בעת הניסוח חייב להיות מבנה על הפרק, מידע, נתונים להסתמך עליהם ומאגר מידענות שממנו ניתן לדלות מידע אותנטי ואובייקטיבי.

עזרה בניסוח שאלת מחקר כמותי – אינה מסייעת רק בשאלת המחקר, אלא בכל משך העבודה האקדמית, כיון ששאלת מחקר כמותי אינה נבחרת באקראי, אלא אחרי מחקר מקדים על ידע וחומר בנושא, כך שהסיוע בניסוח שאלת המחקר, מהווה את אבן היסוד עליה ניתן להשעין את העבודה האקדמית כולה.

ניתן לקבל סיוע בהמשך הדרך, גם לאחר ניסוח שאלת המחקר הכמותי, בדרכי המחקר ובניתוח הנתונים הסטטיסטים אשר דורשים מיומנות גבוהה, ידע אקדמי, פילוח נתונים, גישה למקורות מידע מורשים ועוד. הסיוע ניתן על ידי צוות מומחים מבית רייט-4-יו ומאפשר לסטודנט לכתוב את העבודה בעצמו, אך עם עוגנים אמפיריים שנבדקו ועליהם הוא יכול להסתמך בלי להסתבך.

דוגמא לשאלת מחקר כמותי

דוגמא מוחשית אחת – שווה יותר מאלף תאוריות. ולכן, נציג עבורכם דוגמא לשאלת מחקר כמותי, עם ניתוח ישיר להגדרת שאלת המחקר הכמותי, כך שתוכלו להכיל את שאלת המחקר גם על העבודה שלכם.

דוגמא לשאלת מחקר כמותי: האם יש קשר בין רמת האיי קיו לרמת ההשכלה הנרכשת?

שני המשתנים המרכיבים את שאלת המחקר הם אופרטיביים וניתנים למדידה, כל אחד בפני עצמו: רמת איי קיו – היא דבר הניתן לבחינה מדעית בעזרת מבדקים מורשים, כאשר גם הנתון השני של ‘רמת השכלה נרכשת’ ניתן לבחינה נפרדת, עלי ידי איסוף ציונים, תעודות, מכלול תארים ועוד.

המחקר בוחן את היחס הכמותי בין שני המשתנים הנפרדים ומציב ביניהם יחס מספרי. בסופו של דבר ניתן לראות זאת כמעין משוואה מילולית.

לסיכום: שאלת מחקר כמותי מהווה אתגר גם לסטודנטים מוכשרים, ההמלצה היא לעשות את הדבר הנכון ולקבל עזרה ממוקדת בניסוח שאלת מחקר כמותי, המוביל לבסיס איתן ויציב עליו ניתן לבסס את העבודה הסמינריונית כולה.

בחרו את האפשרות המתאימה להצעת מחיר חינם תוך מספר דקות והתחלת התהליך

רוצה סיוע בכתיבת העבודה האקדמית שלך ביושרה?
דילוג לתוכן