0723969719

שאלת מחקר איכותני

שאלת מחקר איכותני

כמה מרגש להיות רגע אחד לפני השלב המכריע של כתיבת העבודה האקדמית! איך ניגשים לשאלת המחקר? על מה מבססים אותה? כיצד יודעים איזו שאלת מחקר לבחור, ולמה צריך להתייחס בבחירת שאלת המחקר? התשובות לכל השאלות במדריך הבא, שיעשה לכם סדר בכל מה שקשור לשאלת מחקר איכותני

מה זה שאלת מחקר איכותני?

פעמים רבות תקבלו הוראה ישירה ממנחה הקורס להשתמש בשאלת מחקר איכותני, אך לעיתים אתם אלו שתבחרו בסוג שאלה זה. מהי בדיוק שאלת מחקר איכותני?

שאלת מחקר איכותני תעסוק בדרך כלל בתופעות וניתוחן, מתוך חשיבה ביקורתית ומקיפה, המתבססת על נתוני שטח עצמאיים שאוסף החוקר, במקביל למקורות אקדמיים שמשלימים את הניתוח המחקר האיכותני ואת תוצאותיו.

שאלת מחקר איכותני היא כמו קילוף בצל עצמאי. על החוקר לקחת תופעה, ולקלף שכבה אחר שכבה על ידי הכלים העומדים לרשותו: ראיונות, קבוצות ביקורות, תצפיות ומסמכים. כאשר לכל אורך הדרך נשמרת בעקביות ההלימה בין שלבי הניתוח ושאלת המחקר, לבין מקורות אקדמיים עליהם נשענת שאלת המחקר.

למי מתאים שאלת מחקר איכותני

אם בחירת סוג השאלה נתונה בידיכם, הרי שייתכן כי שאלת מחקר איכותני מתאימה לכם ותמצאו את עצמכם מסתדרים איתה ואפילו נהנים ממנה. אז איך תדעו אם שאלת מחקר איכותני מתאימה לכם?

שאלת מחקר איכותני מתאימה בדרך כלל לסגנונות האנושיים הבאים:

  • אנשים אשר אוהבים לערער מוסכמות ולנפץ תזות.
  • הרפתקנים שאינם נבהלים מתקשורת אנושית ומסע חקר עמוק.
  • סטודנטים אשר חולמים להשפיע על העולם במסקנותיהם האקדמיות.
  • אנשים המסוגלים לרדת לפרטים יחד עם שמירה על תמונת המצב הכוללנית.

ייתכן כי הבחירה היא כלל לא בידיכם וכי זאת הדרישה ממרצה או אופי הקורס. גם במקרה כזה, למרות שאולי ייקח לכם זמן להתחבר לאופי שאלת המחקר האיכותני, בסופו של דבר תמצאו את עצמכם גם נהנים מעבודת המחקר ואף זוכים לתגליות משמעותיות.

מחקר איכותני הוא כלי חשוב להבנת המורכבות של ההתנהגות האנושית. שאלת מחקר איכותית יכולה לעזור לחשוף את המניעים, הרגשות והחוויות של אנשים בהקשר מסוים. על ידי שאילת שאלות פתוחות ולחקור את המשמעות העמוקה יותר מאחורי פעולות או אמונות מסוימות, נוכל לקבל הבנה טובה יותר של הנושא שלנו. באמצעות סוג זה של מחקר, אנו יכולים לקבל תובנות לגבי איך אנשים חושבים ומרגישים לגבי נושאים או נושאים שונים.

רוצה לקבל סיוע מעשי בכתיבת העבודה תוך שמירה על יושרה פנימית

איך בוחרים שאלת מחקר איכותני

אתם יודעים כבר כי סוג השאלה המתאים לכם הוא שאלת מחקר איכותני. איך בוחרים מהי שאלת המחקר האיכותני שתלווה אתכם לאורך כל העבודה האקדמית? לפי מה תבחרו את נושא השאלה ועולמות התוכן אליהם היא תישק?

ריכזנו עבורכם כמה כלים פרקטיים שיאפשרו לכם לבחור את שאלת המחקר האיכותני בקלות וביעילות:

  1. נושא הקורס – על שאלת המחקר האיכותני להיות עם זיקה ישירה לנושא או לנושאים עליו נסוב הקורס אותו אתם לומדים. ההתאמה של שאלת המחקר האיכותני לנושא הקורס תאפשר לכם להיות ממוקדים בעת בחירת הנושא ולקבל מנעד רחב של נושאים בעלי מכנה משותף.
  2. טעם אישי – יש לכם תחומי התעניינות המשיקים לנושאי הקורס? זה הזמן לחקור את מה שתמיד חלמתם לגלות. שאלת המחקר יכולה ואף רצוי שתהיה – קרובה לעולמכם ולטעמכם האישי, כך תהיה לכם אפשרות רחבה יותר לענות עליה וכן הנאה רבה יותר מתהליך כתיבת העבודה האקדמית.
  3. מידע אנושי נגיש – אולי חשבתם על נושא מרתק ויוצא מגדר הרגיל, אך חשוב לבחון את שאלת המחקר האיכותני בעין המציאות. אם בחרתם לחקור את תופעת הטסים לחלל לדוגמא, האם יש באפשרותכם לקבל מידע ישיר מאסטרונאוטים ששהו בחלל? ככל הנראה לא. ולכן, נושאים הרחוקים מנגישות המידע האנושי שלכם אינם מומלצים לבחירה.
  4. מידע אקדמי – בחרתם נושא, יש לכם אפילו אנשים שאתם יכולים לראיין או לתצפת עליהם. אבל… האם יש לכם מידע אקדמי קדום שעליו תוכלו להתבסס ולשלב בין נותני המחקר לנותני הביסוס האקדמי? עוד לפני טרם בחירת שאלת המחקר האיכותני, בדקו כי יש לכם מידע אקדמי רלוונטי עליו תוכלו לבסס את העבודה האקדמית.
 

לאחר שמילאתם את שלבי בחירת השאלות לפי הסדר, הרי ששאלת המחקר האיכותני מוצבת בפניכם. אומנם היא עדיין בוסרית ובלתי מעובדת, וזה הזמן לעבור לשלב הבא של ניסוח שאלת מחקר איכותני.

איך מנסחים שאלת מחקר איכותני

ניסוח שאלת המחקר האיכותני, מהווה את הביצוע המילולי לכל עבודת החקר האינסופית הכלולה במאמר.

ההתייחסות לניסוח שאלת המחקר האיכותני, צריכה להיות מתוך מודעות לכך שבסופו של דבר, העבודה האקדמית צריכה לענות במדויק ובהלימה מושלמת על כל שלבי שאלת המחקר האיכותני. מסיבה זו יש משמעות אדירה  בניסוח שאלת המחקר. לכל מילה או אלמנט יש את האפשרות להשפיע דרסטית על אופי ותוכן העבודה האקדמית.

על שאלת המחקר האיכותני להיות ממוקדת, בהירה וברורה, מנוסחת בצורה תמציתית מחד אך כוללת מאידך. בעת ניסוח שאלת המחקר האיכותני, חשוב כי כבר תדעו באיזו שיטת מחקר אתם הולכים להשתמש בעת כתיבת העבודה, על מנת שניסוח השאלה יהיה בהתאם לשיטת המחקר.

בסופו של דבר, תוכלו לבחון את עצמכם בסיום כתיבת העבודה ולערוך בקרה עצמית, הבוחנת כיצד העבודה האקדמית עונה באופן מדויק על שאלת המחקר האיכותני שמתמצת. את כל תהליכי העבודה לכדי שאלה אחת מהותית.

דוגמאות לשאלת מחקר איכותני

שאלת מחקר איכותני תכיל בדרך כלל מילים מעולמות ה: “איך”, “כיצד” “בשביל מה” “עבור איזו תכלית?” ושאלות נוספות המכילות חתירה על מטרה עיקרית.

שאלת מחקר איכותני יכולה לכלול גם קשר השוואתי או השפעתי בין משתנים. שאלות אלו ינוסחו בדרך כלל בצורה כזו:

 מהי ההשפעה של… על…

מהם יחסי הגומלים בין…לבין…

כיצד…ל….

ישנה גם אופציה נוספת ומקיפה של שאלת מחקר הכוללת יתרונות וחסרונות:

“מהן היתרונות והחסרונות של…”

“האם ל… ישנם גם חסרונות/יתרונות…”

הכלים לשאלת מחקר איכותני

כדי לקבל את התוצאה האיכותית ביותר בשאלת מחקר איכותני, מומלץ להשתמש באחד מהכלים הבאים או בכמה מהם במקביל:

קבוצות מיקוד ומחקר – ראיון מחקרי, אשר נעשה בצורה קבוצתית ולוקח בחשבון גם את האינטרקציה החברתית במחקר.

ראיון עומק – ראיון עם שאלות פתוחות שהתשובה עליהן, היא לא: “כן” או “לא”, אלא רחבה הרבה יותר. בראיון זה הנחקר משתף בנתונים, תחושות וחוויות.

שאלון – ניסוח שאלונים הכוללים שאלות פתוחות והעברתם לנחקרים רלוונטיים בעלי מכנה משותף התואם את נושא השאלה.

תצפית – תצפית על קבוצת מחקר רלוונטית, וביסוס נתונים וממצאים על פי התצפית. התצפית יכולה להעירך באופן סמוי או באופן גלוי.

לסיכום: שאלת מחקר איכותני מובילה אתכם למסע קסום של ניסוי עצמי, בדיקת העולם במשקפיים מסוג אחר וכמובן סיפוק רב כתוצאה מכתיבת עבודה אקדמית איכותית ומעשירה.

בחרו את האפשרות המתאימה להצעת מחיר חינם תוך מספר דקות והתחלת התהליך

רוצה סיוע בכתיבת העבודה האקדמית שלך ביושרה?

מאגר עבודות אקדמיות לדוגמה

כנסו עכשיו! אלפי עבודות אקדמיות לדוגמה

או.. הזינו פרטים בטופס

לסיוע בכתיבת עבודה מקורית ללא סיכונים מיותרים!

דילוג לתוכן