שימוש בתמונות בעבודות אקדמיות

שימוש בתמונות בעבודות אקדמיות

לכולנו זכורים בערגה ימי התיכון, בו היה מקובל להשקיע בעבודות דרך צירוף תמונות אסתטיות, הדגשות מרובות, שימוש בצבעים, כותרות מסוגננות ועיטורים שונים. עם זאת, הדין הוא שונה בעבודות אקדמיות, שבהן עקרונות המפתח הם פשטות, אחידות ועמידה בכללי הכתיבה התקניים. לפיכך, חשוב לכל סטודנט לדעת כי השימוש בתמונות בעבודות אקדמיות הוא מקובל אך ורק אם הן רלוונטיות לחלק הניתוחי של העבודה. במילים אחרות, אם התמונות עצמן הן מושא לניתוח בעבודה – מותר להשתמש בהן.

אך גם לשימוש בתמונות בעבודות אקדמיות יש כללים ברורים. יש להימנע מגניבת דעת וגניבה ספרותית, עליה מקפידים מאוד בעולם האקדמי. כל שימוש בתמונות, גרפים, טבלאות, ציטוטים, חומרים ומקורות ממקור חיצוני, מחייבים הבאת דברים בשם אומרם, דהיינו, אזכור מלא לגבי המקור ממנו דלינו את הפרטים או התמונות, כולל מי צילם ומתי. נהוג אף לכתוב את המקור ברשימה הביבליוגרפית בסוף העבודה.

למשל, אם אנו כותבים עבודה על ייצוג הגוף הנשי בעיתונות המקוונת, אנו יכולים לצרף תמונות לשם הדגמה וניתוח בגוף העבודה שלנו, אך עלינו לציין בתחתיתן את המקור ממנו הן נדלו ועל ידי מי הן צולמו. זהו הדין, כאמור, לגבי כל שימוש במקור חיצוני. לעומת זאת, במידה ואנו צילמנו תמונות לשם המחקר, מותר לנו להשתמש בהן, תוך הדגשת העובדה שאנחנו הצלמים.

לבסוף, יש לזכור שהשקעה בעבודה אקדמית אינה מתבטאת בעיטור מיותר. השקעה אקדמית נמדדת ביכולת לשלב בין כלל הכללים הראויים והמקובלים לכתיבה לבין מקוריות ורעננות. יישום נכון של שפה אקדמית, תיאוריות וכללי ציטוט, בשילוב עם אמפיריקה איכותית וטובה – הם המתכון להצלחה. הצמדת תמונות מיותרות לשם קישוט רק עלולה לפגום באיכות עבודתנו, ולפיכך עלינו לברור היטב את השימוש בהן.

  • הוספת תגובה

כל הזכויות שמורות ל-2017© Right4U אין להעתיק או לעשות שימוש בתכנים מן האתר בחלקים או בשלמותם ללא אישור מבעלי האתר